Pro webové vývojáře a systémové adminy, tedy pro ty, kdo často pracují s nějakými SSH přístupy ke zdáleným strojům se hodí mít vzdálený server připojený jako síťový disk. Přímo systém Mac OS X Snow Leopard zatím neumožňuje ve finderu připojit vzdálený prostor jako síťový disk pomocí protokolu SSH (SCP) tak, abychom disk v systému viděli podobně jako třeba sdílený disk MS Windows. Proto je třeba použít rozšíření MacFUSE ve spojení s programem MacFusion, nadstavbou MacFuse pro pohodlné připojování vzdálených SSHFS disků.
Videotutorál popisuje jak na to:
V tutoriálu je zmíněno, že proto, aby Finder při přístupu na vzdálený disk nezapisoval pomocné soubory .DS_Store
je třeba v terminálu s administrátorskými právy tuto funkcionalitu zakázat příkazem:
defaults write com.apple.desktopservices \
DSDontWriteNetworkStores true
Podrobnější popis naleznete přímo na stránkách Apple http://support.apple.com/kb/HT1629
Funkčnost připojení rozhodně neomezíte, když tuto úpravu neuděláte, ale adresáře na vašem vzdáleném stroji se budou plnit soubory .DS_Store
, kterých se budete pak muset zbavovat jiným způsobem (tedy v případě, že vám jejich přítomnost bude vadit).
Dále je v turiálu zmíněná nutná úprava pro MacFusion, aby fungovala i pro snow leoparda, tedy odstranění vlivu souboru sshnodelay.so
v instalaci aplikace Macfusion.app
. V terminálu jsme ukázali možnost zazálohování tohoto souboru jeho přejmenováním pomocí následujícího příkazu:
cd /Applications/Macfusion.app/Contents/PlugIns/sshfs.mfplugin/Contents/Resources/
mv sshnodelay.so sshnodelay.so.bak
super super, to je presne ono. Diky. Mam otazku, ty soubory DS_storre jsou nejak dulezite? Timamachine je taky uklada spolu se zalohou na sitove disky. Kdyz ted bude jejich ukladani primarne vypnute, nebude to mit na neco negativni vliv?
V clanku od apple.com o vypnuti tech souboru se pravi, ze je moznost, ze se Finder bude chovat na sitovem disku neocekavane. V tom souboru finder uchovava ruzna metadata o danem adresari – velikosti ikonek, nastaveni pro dany adresar, thumbnaily atp. – viz http://en.wikipedia.org/wiki/.DS_Store
The .DS_Store files are created by the Macintosh OS X Finder. The these files keep track of folder view options, icon positions, and other visual information about folders.
Time Machine na sitovem disku by to ohrozit nemelo.
Takže když vypnu DS_… soubory, vypínám je všude? Tzn. že se bude Finder chovat neočekávaně na věech síťových discích co tu mám?
to Kaaj: ano kdyz vypnes podle toho navodu DS soubory, tak se vypnou na vsech sitovych discich, nevypnou se na lokalnich a USB discich. A plati tu tedy ta applovska vystraha:
Disabling the creation of .DS_Store files on remote file servers can cause unexpected behavior in the Finder
Samozdřejmě, že pro funkci SSHfs na tvém MacBooku nemusíš DS soubory vypínat, ale pak musíš počítat s tím, že se v tom vzdáleném adresáři takové soubory začnou objevovat. Když pak do stejného adresáře přijdeš přes nějaký SSH terminál tak ty soubory můžeš smáznout, a nebo si na tom vzdáleném stroji můžeš CRONem nechat pravidelně spouštět čistící script, který všechny takové soubory smázne.
Tedy ještě jednou: pro funkci připojení není třeba ty .DS_Store soubory vypínat, jen je to jakési nepříjemné zlo a dědictví finderu, které může být na vzdálených sdílených systémech nepříjemné. V případě, že ti DS soubory nevadí (a nebo si to na vzdáleném disku vyřešíš jinak) tak je nevypínej. V případě, že vadí, tak je vypni.